HABERLER
 
 
 
 
 
 
 


     Her Gün Bir Somali Doyuracak kadar Yiyecek İsrafı Yapıyoruz!

 Haber Tarihi: 16 Ağustos 2011 Salı
   Başta Somali olmak üzere Sudan, Haiti, Etiyopya gibi ülkelerde yaşanan açlık ve buna bağlı olarak meydana gelen ölümler, Türkiye ile birlikte bütün dünyanın dikkatini buralara çekti.

   Başta Somali olmak üzere Sudan, Haiti, Etiyopya gibi ülkelerde yaşanan açlık ve buna bağlı olarak meydana gelen ölümler, Türkiye ile birlikte bütün dünyanın dikkatini buralara çekti. Her 6 dakikada bir çocuğun açlıktan öldüğü Afrika'nın bu kesimine acil gıda yardımında bulunmak için    Türkiye'deki yardım kuruluşları harekete geçti. Bir tarafta Afrika'da insanlar bir parça yiyecek bulamadığı için hayatını kaybederken, dünyanın bir çok ülkesinde de her gün tonlarca gıda israf edilerek çöpe atılıyor. Sadece Türkiye'de, her gün Somali'deki bütün aç insanları doyuracak kadar yiyecek çöpe dökülüyor.
 
   Afrika'da yaşanan açlık, ekranlara yansıyan insanlık dramı, herkesin yüreğini burktu. Binlerce insanın, bir parça yiyecek bulamamaktan dolayı ölmesi, başta Türkiye olmak üzere dünyadaki gönüllü teşkilatları harekete geçirdi. Özellikle        Türkiye'de birçok kişi ve kurum, Ramazan dolayısıyla vereceği toplu iftarları iptal ederek parasını buralara gönderdi. Dünyanın bir tarafında böylesine insanlık dramları yaşanırken, diğer taraftan da insanlar adeta bolluk içinde yüzerek her gün tonlarca yiyeceği israf ediyor. İstatistiklere göre, sadece Türkiye'de her gün 8 milyon nüfuslu Somali'deki tüm açları doyuracak kadar ekmek çöpe dökülüyor. Ankara Ticaret Odası tarafından hazırlanan ekmek raporuna göre, her 10 ekmeğin dokuzu tüketilirken biri israf ediliyor. Türk halkı, her yıl ekmeğe 7 milyar Dolar para ödüyor. İsraf edilen ekmeğin ekonomik büyüklüğü ise yıllık 700 milyon doları buluyor.
 
    Rapora göre, Türkiye'de günlük ekmek üretimi yaklaşık 120 milyon adet. Buna göre, Türkiye'de her yıl yaklaşık 44 milyar adet ekmek üretiliyor. Ekmeklerin yüzde 16'sı evlerde olmak üzere yaklaşık 40 milyar adeti tüketiliyor, 4 milyarı ise israf ediliyor. Günlük kayıp rakamı 1. 9 milyon doları aşıyor. Bu da sadece ekmekte yapılan israfı açıkça gözler önüne seriyor. Evlerde yapılan israfın dışında Türkiye'de en fazla yiyeceğin atıldığı yerlerden biri de askeri kışlalar ve lüks oteller. Zira askeri kışlalarda her gün pişirilen tonlarca fazla yemek çöpe dökülüyor. Zaman zaman da vaktinde kullanılmayan tonlarca gıda son kullanım tarihi geçtiği için imha ediliyor. 
  

          Bir diğer önemli israf noktası ise lüks oteller. Yıllık 30 milyona yakın turist alan Türkiye, otellerde yapılan ikramlarda da çok büyük bir israfa sahne oluyor. Açık büfe yemekler hazırlayan otellerde arta kalan yiyecekler çöpe dökülüyor. Yiyecek İçecek Yöneticileri Derneği'nin araştırmasına göre, her üç tabak yemekten biri çöpe dökülerek israf ediliyor. Araştırmayı yapan uzmanlar, otellerde kişi başına 5,5 kilo yemek hazırlandığına dikkat çekiyor. Yiyecek İçecek Yöneticileri Derneği'nin, Alanya ile Fethiye arasındaki sahil bandında bulunan 5 Yıldızlı tesislerde yaptığı araştırmada, bu bölgede günlük üretimin bir kilo aşağıya çekilmesi halinde toplam tasarrufun 60 bin tonu bulacağına dikkat çekiliyor.
 
         Yiyecek İçecek Yöneticileri Derneği Başkanı Aydın Özdemir, "Otellerde artan yemeklerin havaların çok sıcak olmasından dolayı sağlıklı toplayıp değerlendirmemiz çok zor. Bunu yapamadık. Dökmemek için çaba sarf ediyoruz ancak halen dökülen yemek miktarı yüksek. İsraf devam ediyor. Atılan yemekler birçok insanı doyurabilir. Bin kişilik otelde dökülen yemek 200 kişiye çok rahat yeter. Böyle bir dönem bir otellere bir çağrı daha yapmak gerekiyor. Her yemek yerken pişirirken Somali'deki insanları da düşünmemiz gerekiyor. " dedi.
 
 
Meclis, israf sorununa el atacak    12 ŞUBAT 2012 BASIN
 
TBMM - TBMM Dilekçe Komisyonu, israf sorununa el atacak. Komisyon, bu konuyu, kuracakları bir alt komisyonla ele alacak.

TBMM Dilekçe Komisyonu, kendilerine ekmek israfı konusunda mektup gönderen vatandaşı ziyaret etmesinin ardından, bu konuyu incelemeye aldı.

Üç alt komisyonla çalışmalarını sürdüren Dilekçe Komisyonu, bu komisyonların çalışmalarını tamamlamasından sonra bir komisyon da israf konusu için kuracak.

TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Mehmet Daniş, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, alt komisyon ile toplumda tasarruf için duyarlılık oluşturmak istediklerini belirtti.

Daniş, komisyon kurulduğunda sivil toplum örgütlerini çağırıp, dinlediklerini ifade ederek, ''İsrafa yönelik, topluma mesaj verelim istiyoruz. Diğer gıdaların sunumunda ambalajlama ve paketleme olduğu için belki o kadar israf yok ama ekmekte gözle görülebilen bir israf var'' dedi.

Daniş, TBMM lokantalarındaki ekmek israfını ele alıp almayacaklarına ilişkin soruya, ''Belki Meclisten başlamak da isabetli olur'' karşılığını verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının, kamu kurumlarında enerji tasarrufuyla ilgili ciddi bazı önlemler aldığına işaret eden Daniş, ''İlgili sivil toplum örgütleriyle oluşacak yapıda, belki şu anda aklımıza gelmeyen boyutuyla israf konusu tartışılabilecek'' diye konuştu.

Daniş, israfın çok geniş bir alan olduğunu kaydederek, toplu taşım araçlarının tercih edilmemesinin bile bir israf olarak algılanabileceğini söyledi.

Komisyon geçtiğimiz haftalarda, çöpe atılan ekmeleri toplayarak büyükbaş hayvan yetiştiricilerine ücretsiz veren Hakkı Gökbulut'u ziyaret etmişti. 7 yıldır gönüllü olarak, her gün 3 sokaktan, çöpe atılan 2 çuval ekmek toplayan Gökbulut, yaşanan israfa dikkati çekmek için TBMM Dilekçe Komisyonuna mektup göndermişti.
 

       'EKMEK NİMETTİR, İSRAF ETMEYELİM' KAMPANYASI

 

07.03.2012 Zaman/ANKARA

  Türkiye'de günlük 5 milyon ekmek çöpe atılırken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı israfı önlemek için harekete geçti.
 

 

    Bakan Mehdi Eker, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin (TMO) ekmek israfını önlemek amacıyla çalışma yaptığını açıkladı. Ofisin ihtiyacı olduğu kadar alınmasına yönelik kampanya hazırlığı yaptığını belirten Eker, "Ekmek mübarek dedik, ekmek nimet dedik, bu nimetin yeri çöplük değildir. Öpüp başımıza koyup, bir duvarın üstüne bıraktığımız, aman buna kimse basmasın diye içimizin titrediği mübarek ekmeği israf etmemeliyiz. İhtiyacımız kadar almalı, ihtiyaç kadar tüketmeliyiz. Ekmekte israfı önlemeye dönük bir kampanyayı etkin bir şekilde yürütmemiz lazım." dedi. Türkiye Fırıncılar Federasyonu verilerine göre Türkiye'de günlük üretilen 82 milyon ekmeğin, 77 milyon adeti tüketilirken, günlük 5 milyon ekmek israf ediliyor. Üretim aşamasında 1,5 milyon ekmek zayi olurken, Türkiye'de bir yılda israf edilen ekmek ortalama 450 bin ton buğdaya karşılık geliyor.

 

  Ankara Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası'nın çok sayıda kurum ve kuruluşla ortaklaşa düzenlediği "Tam Buğday Ekmeği Yaygınlaştırma" sempozyumu dün Başkent'te yapıldı. Bakan Eker, tam buğday ekmeğinin yaygınlaştırılmasını teşvik ettiklerini bildirdi. Eker, tebliğe göre, ekmek satışı yapılan her yerde, mutlaka tam buğday ekmeğinin de bulundurulması mecburiyeti getirdiklerini, tüketicinin gözü önüne buğday ekmeğinin de konulacağını söyledi. Öte yandan Bakan Eker destekleme ödemeleri kapsamında 1,9 milyar liranın önceki akşam itibarıyla çiftçilerin hesabına yatırıldığını açıkladı. 25 Mart'ta 1 milyar 60 milyon lira daha çiftçilerin hesabına geçecek. Böylelikle yaklaşık 3 milyar lira bu ay içinde çiftçilerin hesabına yatmış olacak.

 

 

BASINDA yer alan 23 mart 2012  tarihli Gülbanu hoca haberi
 
 
 
 

Yemekler çöpe gitmesin!
 
Bayatlayınca burun kıvırdığımız ekmekler, buzdolabında çürüyen sebzeler... Düşününce, ne çok israf ediyoruz! Gülbanu Palaz, hazırladığı 'www.yiyecekatma.com' sitesinde yiyecek israfının hangi boyutlara ulaştığını, dahası israfı yaşantımızdan uzaklaştırmanın yollarını anlatıyor.

Gülbanu Palaz, Maltepe'de Ebubekir Kız Kuran Kursu'nda Kuran-ı Kerim öğreticisi. Her gün onlarca kursiyer, onun dersine kulak kesilip İlahi kelamın dilini sökmeye çalışıyor. Maltepeli kadınlara sorsanız, tam bir 'israf savaşçısı' Gülbanu Hoca. Öğrencileri ondan şöyle bahsediyor: "Vaktini en iyi şekilde değerlendirmeye çalışan güler yüzlü bir eğitmen, tabağındaki yemeği sünnetlemeyenlerin korkulu rüyası ve şükür muhabbetlerinin tanıdık siması..."

İlkokuldan sonra iki yıl boyunca Kur'an kursu eğitimi almış Palaz. Kadıköy İmam Hatip Lisesi'nden mezun olmuş. Üniversitede 'Ev Ekonomisi' bölümü okumuş, ardından ilahiyat yüksek okuluna devam etmiş. 'İsraf'ın önüne geçebilmek için çaba göstermeye adamış kendisini. Gülbanu Hoca, mahalleliye yaklaşık 20 yıldır Kur'an-ı Kerim okumayı öğretiyor. Ders aralarında ve ev ziyaretlerinde de israfın olmadığı bir hayatı mümkün kılabilmenin yollarını anlatıyor herkese.

Gülbanu Hoca'nın bütün bu gayretiyle ulaşabildiği kişiler yalnızca öğrencileri ve mahalleli değil esasında. Bizzat kendisinin hazırladığı internet sitesi var bir tık ötede: 'www.yiyecekatma.com'. Sitede, israfla ilgili neyi ararsanız bulabilirsiniz. Araf Sûresi'nin 31. ayetinde geçen, "Yiyin için fakat israf etmeyin çünkü Allah, israf edenleri sevmez." ifadesini hatırlatıyor Gülbanu Hoca. Yiyecek israfına karşı açtığı savaşa duyarlı herkesin katılmasını ve tanıdıklarını uyarmasını istiyor.

On ekmekten biri israf oluyor

Peygamberimiz (sas) buyuruyor: "İktisat eden fakir olmaz..." Gülbanu Hoca, bu meseleyi hanımlara her fırsatta hatırlattığını ifade ediyor. Kursundaki ve çevresindeki hanımlardan önce kendi yaşantılarında israfı tamamen önlemelerini istiyor. Sonra da bu konuda en az iki kişiyi kazanmalarını ve takip etmelerini rica ediyor. Bu mahallede bir kişinin çabasıyla da olsa iyi sonuçlar alınmış şimdiye kadar...

İsrafın ve ihmalin ciddiyetini vurgulamak için tarihten bir örnek veriyor Gülbanu Hoca: "Atalarımız der ki; bir mıh (çivi) bir nal, bir nal bir ayak, bir ayak bir at, bir at bir asker, bir asker bir ordu, bir ordu bir vatan kurtarır!" Nimetlerin kıymetini bilmenin önemini hatırlatıyor bir nevi. Türkiye'de yapılan israfın boyutlarını da gözler önüne seriyor 'www.yiyecekatma.com'da. Mesela Sağlık Bakanlığı'nca hazırlanan 'sağlıklı beslenme ve gıda israfı' konusunda hazırlanan rapora göre, Türkiye ürettiği her 10 ekmeğin birini israf ediyor. Sitedeki çarpıcı bilgiler ve israfla başa çıkabilmenin -çok da zor olmayan çözüm yolları- alışkanlıklarımıza çekidüzen verebilir.

Önceliğimiz, ekmek tasarrufu

Ekmekte çiftçi ve fırıncının büyük emeği var. İsrafı önlemeye, bu en güzel nimetten başlayabiliriz. Gülbanu Hoca, ekmekte tasarruf yöntemlerini şöyle özetliyor: İhtiyacınızdan fazla almayın. Poşette saklayın, uzun süreli muhafaza için buzdolabına kaldırın. Mümkün olduğunca küçük gramajlı ekmekler alın. Dilimleyerek tüketin. Bayat ekmekleri çorbalarda ya da galeta, galeta unu, ekmek tatlısı vs. şeklinde değerlendirin.

Pazarı eve taşımak, israf sebebi

Plansız yapılan alışverişler yüzünden çöpe giden her yiyecek, mutfak bütçesinin kara delikleri... Haftalık pazar alışverişlerinde çabuk bozulan ve ihtiyaçtan fazla alınan sebze ve meyveler israf olabiliyor. İşin sırrı şu; alınan sebzeleri en fazla 2 günlük hesap etmek ve taze sebzeleri en fazla iki çeşit ve bir öğünde tükenecek miktarlarda almak gerekiyor.

Buzdolabına, ıslak sebze meyve koymayın

Meyve ve sebzeleri buzdolabına naylon torbalarda veya saklama kaplarında koyun. Açıkta kalan yiyecekler diriliğini kaybeder ve dolap içinde koku oluşturur. Eğer yıkayarak koyacaksanız, mutlaka kurulayın. Saklama kabının zeminine biriken su, yiyecekleri çürütür. Yeşillikleri kâğıt havluya sararak naylon torbanın içinde buzdolabına koyun.

Bakliyatlar için vakumlu kaplar ideal

Baklıyatlar da doğru saklanmadığı zaman bozulur. Sıcakta böcekleniyorlar. Her şeyi buzdolabına koyamayacağımıza göre, azar azar satın alınmalı. Olanlar da vakumlu kaplara konularak saklanabilir. Başka bir yöntem de pişirerek saklamak. Fasulye veya nohutu düdüklü tencerede pişirip, bir öğünlük paketler halinde derin dondurucuya koyabilirsiniz. Bu şekilde acil durumlarda pratik yemek imkânınız da olur.

SU KITLIĞI AVRUPA'YI TEHDİT EDİYOR  24.03.2012  sabah
Su, deyip geçmeyin! Hayatın kaynağı. 22 Mart'ta kutlanan Dünya Su Günü'nde bütün dünyada suyun önemini hatırlatan etkinlikler yapıldı. Ama iklim değişikliği, dünya nüfusunun hızlı artışı, sanayi yatarımları derken dünyanın temiz su ihtiyacı ciddi tehdit altında. Bu yıl 12-17 Mart arasında Marsilya'da yapılan Dünya Su Forumu öncesinde, UNESCO'nun açıkladığı rapor da bu tehlikeyi kanıtlıyor. Raporda gıda, enerji ve tıbbi alandaki hijyenik tüketimin temiz su ihtiyacını artırdığı belirtiliyor. Su kıtlığının 2070'e kadar da özellikle Orta ve Güney Avrupa'da görüleceğinin altı çiziliyor. Raporu hazırlayan Kanadalı biyokimyager Richard Connar'a göre, dünyadaki su miktarı aynı kalıyor, ama kullanılıp kirletilen kaynak suyu miktarı son 50 yılda üç katına çıktı. Bu su, temizlenemediği ve okyanuslara döküldüğü için de içme suyu temininde daha büyük sıkıntılar oluşuyor. Rapora göre dünya genelinde yaklaşık 1 milyar kişi, temiz içme suyundan yoksun.

'Ekmekte israfa son' kampanyası başlıyor  31.03.2012  BASIN
Gıda ve Tarım Bakanı Mehdi Eker, günde 5,9 milyon adet ekmeğin çöpe atıldığını belirterek, yeni bir kampanya ile israfına 'dur' diyeceklerini söyledi. Eker, "Herkesin desteğini bekliyoruz. " dedi.
   Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ekmek israfı ile ilgili çalışmaları hız kazandı. Bakan Mehdi Eker, ekmek israfının önlenmesine yönelik kampanya başlatacaklarını hatırlatarak, Türkiye'de günde 101 milyon adet 250 gramlık ekmek üretildiğini söyledi. Eker, bunun 5,9 milyon adedinin israf edildiğine dikkat çekti. Eker, "Bunun değerine baktığımızda toplam ihraç ettiğimiz un kadar bunun değeri var. Yani bir yılda tüm Türkiye'nin ihraç ettiği un kadar biz israf ediyoruz." dedi.
 
   Dünyada ve Türkiye'de ekmek israfının önemli bir sorun olduğuna dikkat çeken Eker, "Bu konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Önümüzdeki günlerde büyük bir kampanya ile ekmek israfını önleme çalışması başlatacağız. Bir araştırma yaptırdık. Bu araştırmanın sonuçlarına göre Türkiye'de hakikaten çok büyük bir israf olduğunu tespit ettik." diye konuştu. Bakanın verdiği bilgiye göre, günlük 1500, yıllık ise 550 bin ton ekmek çöpe gidiyor. "Bunun değerine baktığımızda toplam ihraç ettiğimiz un kadar bunun değeri var. Bir yılda Türkiye'nin ihraç ettiği un kadar biz israf ediyoruz. Bu kârlı bir iş değil. Bizim inancımızda da dinimizde de tüm dinlerde de israf, men edilen, tavsiye edilmeyen, istenmeyen bir davranıştır. O nedenle bu süreçte Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu'nun da bu kampanyaya iştirak etmesini istiyoruz." diyen Eker, 2011 yılında Türkiye'nin dünyanın en çok un ihracatı yapan ülkesi olduğunu da kaydetti. Antalya'da Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF) tarafından düzenlenen Buğday, Un ve Ekmek Kongresi'ne katılan Bakan Mehdi Eker, Türkiye'de yaklaşık 18 milyon ton buğday tüketimi, 21 milyon ton da üretim gerçekleştiğini kaydetti. Eker, "Yaklaşık 3 milyon ton civarında bir fazlamız var. Türkiye bunu dışarıya satıyor. Yetmiyor. Türkiye 2002'de buğday unu ihracatında 12'nci sırada yer alıyordu. Şimdiye kadar hep ikinci sırada yer alıyordu. 2011'de toplam 2,8 milyon ton ihracat ve 1,9 milyar dolar gelirle dünyanın en fazla un ihracatı yapan ülkesi olduk." diye konuştu.
 

   Bakan Eker, Türkiye'nin birçok sektörde cari açık sorunu yaşadığını ancak tarım sektörünün dış ticaret açığı veren değil, fazlası olan bir sektör olduğunu vurgulayarak, "Tarım sektörü olarak 4 milyar dolar dış ticaret fazlamız var." dedi. Buğday üretimine de değinen Eker, 7,9 milyon hektar alanda toplam 21,8 bin ton buğday üretildiğini kaydetti.


YİYECEKLERİNİZİ ATIYORMUSUNUZ?