İSRAF
 
 
 
 
 
"... İsraf ederek saçıp-savurma. Çünkü saçıp-savuranlar, şeytanın kardeşleri olmuşlardır; şeytan ise Rabbine karşı nankördür." (İsra Suresi, 26-27)
 
"Az ye ve tam doymadan kalk." Hz. Muhammed (s.a.v.)
 
    Atalarımız nasıl besleniyordu ve bunun sağlıklarına etkisi neydi:
  Osmanlı döneminde batılı bir araştırmacı ülkemize gelir. Müslüman Osmanlı insanının, Avrupa ve diğer bölgelerdeki insanlara göre neden daha sağlıklı olduklarını araştırır.
Şu satırları yazar: 
 "onlar az yiyorlar, bir çok çeşiti birbirine karıştırmıyorlar , doymadan kalkıyorlar ,yiyip hemen yatmıyorlar , bazı zamanlarda oruç tutuyorlar."
 

Öncelikle İsraf etmeme bir yaşam biçimi, yaşam felsefesi olmalıdır.

 
 
 
 
 
HOCALARIN DAVETLİ OLDUĞU BİR İKRAM SONRASI İSRAF GÖRÜNTÜSÜ
 
 
EKMEĞİ YEMEYİP ÇÖPE ATIYORUZ

Büyük bir küresel felakete hızlı adımlarla ilerleyen dünyamızı israflarla içinden çıkılmaz hale getiriyoruz.
 
Sofraların baş tacı ekmek en büyük israfımız.
Büyük bir küresel felakete hızlı adımlarla ilerleyen dünyamızı israflarla içinden çıkılmaz hale getiriyoruz. Sofraların baş tacı ekmek en büyük israfımız. Bu gün Türkiye atıklarının toplandığı alanlarda göze çarpan israfın adı ekmek!
 
Toprak Mahsulleri Ofisi nin geçtiğimiz yıl yaptırdığı Ekmek İsrafı ve Tüketici Alışkanlıkları Araştırmasına göre Türkiyede günde 123 milyon adet ekmek israf ediliyor.
 
2.7 MİLYON EKMEK FIRINDA İSRAF OLUYOR
 
 

  Türkiye Fırıncılar Odası Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye genelinde günlük üretilen ekmeğin 2 milyon 700 bin adedinin, daha satılmadan üretilen mekanlarda israf edildiğini söyledi.
Türkiyede kişi başına ortalama ekmek tüketiminin 333 adet olduğunu ifade eden Balcı 300 gramlık standart normal ekmekten 82 milyon üretiliyor. Bunun 4 milyon 66 adeti israf ediliyor. 200 gramlık normal ekmekten ise, 123 milyon üretiliyor. Bunun 6 milyon 14 bini israf ediliyor dedi. Fazla üretim yapan fırında israfın olduğuna dikkat çeken Balcı 2 milyon 700 bin ekmek fırınlarda israf ediliyor. Vatandaşların da ekmek israfı konusunda dikkatli olması lazım. Bayatlayan ekmekleri değerlendirmeliler dedi.
 
                                              

 
TÜRKİYE'NİN EKMEĞİ NEDEN ÇÖPTE?
Fakirliğin giderek arttığı, işsizliğin çözüm bulmayan bir sorun haline geldiği Türkiye'de ekmeğin israf ediliyor olmasına bir izah getirilemiyor.
 Türkiye de ki Atık Depolama tesislerinde ayrıştırılan atıklar arasında ekmeğin de bulunması dikkat çekiyor. Ekmek atıklarının tesislere gelmeden çöp konteynırlarından fakir vatandaşlar tarafından toplanıldığı belirtildi. Buluncaya kadar ulaşılması emek, alın teri ve karşılığında para isteyen ekmeğin sofralara düşmeden israf ediliyor olması savurgan yönümüzü de ortaya çıkarıyor.
Ekmeğin daha çok bayatladıktan sonra yenmeyeceğini düşünenler çareyi ondan kurtulmakta buluyor. Hayvancılığın yoğun olduğu dönemlerde yem olarak kullanılan ekmeğin, bu gün israf ediliyor olması bir hatırlatmayı da lüzumlu kılıyor.
 
BAYAT EKMEKTEN NELER YAPILIR?
Bayat ekmeklerin 30 ayrı yemek ve tatlının yapımında kullanılabileceğini biliyor muydunuz? İşte sizlere bayat ekmekle yapılabilecek yemeklerin listesi... bayat ekmek kullanılarak, fırında omletli ekmek, çerkez tavuğu, soğanlı ekmek lokmaları, yumurtalı ballı ekmek, ton balıklı pratik pizza, ekmeklim, ekmek köftesi, çikolatalı ve ekmekli kek, sütlü bayat ekmek tatlısı, ekmekli puding gibi yemek ve tatlıların yapılabiliyor.

 

 
Tâ-Hâ Sûresi
81 - “Size rızık olarak verdiğimiz şeylerin temiz ve helal olanlarından yiyin. Bu konuda aşırı da gitmeyin, yoksa üzerinize gazabım iner.
Gazabım da kimin üzerine inerse o muhakkak helak olmuş demektir.”


5 bin ruhsatsız fırın israfı tetikliyor 29.03.2012  BASIN
 
TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesinde kurulan, ekmek israfının önlenmesine ilişkin alt komisyon,
AK Parti İstanbul Milletvekili Gürsoy Erol başkanlığında toplandı.
 

Toplantıda sunum yapan İstanbul Halk Ekmek Edirne Kapı İşletme Müdürü Abdullah Arslan, İstanbul'da 4-5 bin civarında ruhsatsız fırın bulunduğunu iddia ederek, "Bu durum israfı tetikliyor. Gramajı farklı ekmekler üretiliyor ve kontrol edilemiyor." dedi. Ekmeğin günlük tüketilecek kadar alınması gerektiğini belirten Arslan, israf olan ekmeklerin çöpe gittiğini kaydetti. Günlük üretim kapasiteleri 1 milyon 700 bin adet (300 gramlık ekmek için) olmasına rağmen, yaklaşık 1 milyon 200 bin ekmek ürettiklerini ifade eden Arslan, ekmeğin günlük olarak yüzde 5'inin israf edildiğini söyledi. Arslan, israf olan ekmeklerin yüzde 95'inin hayvan barınaklarına gönderildiğini, geri kalanının da galeta unu yapıldığını anlattı. Ankara Halk Ekmek Genel Müdürü Ali İlkbahar da ekmeğin insan sağlığı açısından önemine işaret ederek, dünyada insanlar açlıktan ölürken, Türkiye'de ekmeğin çöpe atılmasının kabul edilemeyeceğini ifade etti. Ekmeklerin naylon poşete konulmaması uyarısında bulunan İlkbahar, poşetlerin çoğunun geri dönüşümden elde edildiğini yani kirli poşetlere ekmeğin konulduğunu belirtti. Ekmeğin Avrupa'da olduğu gibi kağıt poşete konulması gerektiğini dile getiren İlkbahar, Ankara'da günlük üretilen toplam 4,5 milyon adet ekmeğin 750 binini fabrikalarının ürettiğini, üretilen ekmeğin israf edilmediğini söyledi.

Ekmek israfı konusunda ilginç bir teklifte bulunan İlkbahar, devletin bahçeli evleri teşvik etmesi gerektiğini ifade ederek, "Bu tür evlerde bahçede hayvanlar yaşıyor. İsraf olan ekmekler onlara yedirilir." dedi. Tam buğdaylık ekmeğin yaygınlaştırılması gerektiğine işaret eden İlkbahar, tam buğdaylık ekmek yapılırsa yüzde 35 maddi tasarruf edileceğini, Türkiye'nin 5 milyon ton ekmek tasarruf etmiş olacağını, en yaygın görülen kanserlerden olan kalın bağırsak kanserinin de beyaz ekmekten kaynaklandığını belirtti.


YİYECEKLERİNİZİ ATIYORMUSUNUZ?